تبلیغات
وبلاگ مینا 70 - مقاله ی ایلام (قسمت اول)
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   WellCome To MyBlog
 
موضوعات سایت
بخش های سایت
  فیلم و كلیپ

  كسب در آمد
  خبر
  مطالب جالب
  اس ام اس
  ترفند
  افزایش بازدید سایت
  دانلود
  آهنگ جدید
  موبایل
  طنز
  عكس
  مقاله
  دینی و مذهبی
  داستان

جستجو


لوگو سایت

وبلاگ مینا 70


لوگوی دوستان

برترین سایت دانلود ایران

تبلیغات سایت
عنوان این پست مقاله ی ایلام (قسمت اول) و از بخش داغ کن - کلوب دات کام مقاله , می باشد

 

مقاله ی ایلام (قسمت اول)

 

روی ادامه مطلب كلیك كنید

پیشگفتار:

استان ایلام ، واقع در غرب ایران از دیر باز  منطقه ای آباد و یكی از مراكز مهم امپراتوری در دد عیلام بوده است.

از هزارۀ 4 ق.م و احتمالا پیش از آن ، مهمترین خط ارتباطی تمدن كوهها و تمدن جلگه های غرب ایران از این سرزمین می گذشته است سرزمین ایلام به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و استراتژیك و هم مرز بودنش با كشور عراق ،اهمیت ویژه ای دارد.

از آنجا كه شناخت علمی و همه جانبۀ یك جامعه لازمه برقراری ارتباط اجتماعی انجام فعالیتهای مختلف عمرانی ، و بالاخره زندگی در آن است.

كتاب ایلام و تمدن دیرینه آن كه نوزدهمین اثر مؤلف در زمینه ایران شناسی است حاصل سالها بررسی ، مطالعه ، و مشاهدات عینی نگارنده است و امید كه حق مطلب را در مورد ویژگیهای طبیعی ، جغرافیایی ، تاریخی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و مردم آزاده و مقاوم این سرزمین باستانی ادا كند و سر آغازی برای مطالعات دقیق و جامع بعدی در این منطقه باشد.

 

 

                         فصل اول: شناخت استان ایلام

1-  موقعیت جغرافیایی ، حدود ، و وسعت

استان ایلام با مساحتی حدود 19086 كیلومتر مربع در غرب كشور ، بین 31 درجه و 58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی به استوا و 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 10 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد.

این استان از شمال به استان كرمانشاه از غرب به عراق ، از جنوب به استان خوزستان و عراق و از شرق به استان لرستان محدود است ، 425 كیلومتر مرز مشترك با عراق دارد.

استان ایلام در محدوده زاگرس چین خورده (= زاگرس خارجی) قرار دارد و از لحاظ جغرافیایی جزوی از منطقه وسیع لرستان است.

حدود طبیعی استان ایلام ، كه 220 كیلومتر طول و 100 كیلومتر عرض دارد بدین شرح است : از شمال ، كوه مانشت كه تا رود سیمره امتداد دارد ، از شرق ، مسیر رودخانه سیمره و كرخه ، از جنوب مسیر رود خانه دو یرج ( = تله زی). و از ناحیه غرب ، مرز قرار دادی كشور عراق . در تاریخ سیستان آمده است : ماسبذان و سیروان یكی است و این شهری است قدیمی از بلاد جبال كه بین كوهستان واقع شده و از این حیث شبیه مكه است و بین آن و سیمره دو منزل است... و خلاصه ماسبذان آن روز پشت كوه یا استان ایلام امروزی است.

 شهرهای مشهور دوره ساسانیان عبارت بودند از : سیمره مركز مهرجا نقنق كه بعدها دره شهر یا دارا شهر نامیده شد: شیروان یا سیروان حاكم نشین ایالت ماسبذان (استان ایلام).

ارتفاع مركز استان (شهر ایلام) از سطح دریا 1440 متر و فاصله هوایی آن تا تهران 490 كیلومتر است.

2-  وجه تسمیه:

جایگاه اصلی عیلامیان به عنوان ساكنان نواحی زاگرس در محدوده جنوبی ماد و شمال بابل و شوش و یاد كرده است. چنین به نظر می رسد كه جلگه آریوخ قدیمی ترین نام این منطقه (استان ایلام) بوده است ، و عیلامیان ، به كمك شاه آشور ، از این سرزمین به نینوا شتافتند تا قبل از سده 13 م. این منطقه به اریوحان شهرت داشته است. شاید محمل خره مربوط به دوره اسارت یهودیان باشد.

شهر ایلام در گذشته محل ییلاق والی پشتكوه بود. حسینقلی خان كه ظاهرا قدرتمندترین والی این منطقه بوده ، در محل كنونی شهر ایلام ، كه ده بالا نامیده می شده است ، خانه های اعیانی اردوگاه ، و عمارت پارك را بنا كرد كه به صورت مركز تابستانی والیان پشتكوه در آمد و از این زمان ده بالایی قدیم به حسن آباد معروف شد.

این شهر سالها به نام والی معروف ، حسین آباد نامیده می شد تا اینكه در خرداد ماه 1315 ه.ق. یعنی در زمان حكومت رضا شاه ، نام آن به ایلام تغییر یافت و به صورت شهرستان در آمد. در سالهای اخیر ایلام ابتدا به فرمانداری كل و سپس به استان تبدیل و به نام استان ایلام خوانده شد.

                     فصل دوم: شناخت وضع خاك و زمین شناسی

1-  پیدایش سرزمین ایلام

استان ایلام در بزرگ ناودیس زاگرس یا در محدوده زاگرس چین خورده ، در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این منطقه نتیجه رسوبهای دوران اول تا چهارم است كه در اثر حركات كوهزایی به صورت بخشی از سلسله جبال زاگرس در آمده است.

روند عمومی منطقه شمال غربی _ جنوب شرقی است و در آن رسوبهای پالئوزوئیك و ترشیری به طور هم شیب روی هم قرار دارند. این رسوبها پوششهای حاشیه قاره ای شرق پلاتفرم عربستان را تشكیل می دادند كه در دور پلیوسن تغییر شكل یافته و چین خورده اند. مراحل تكاملی این بخش از زاگرس به شرح زیر است:

1-مرحله اولیه یا پلاتفرم: این مرحله از اینفراكامبرین تا تریاس میانی طول كشیده و در طی آن رسوبهایی مشابه با ایران مركزی و البرز بر جای مانده اند.

2-مرحله بزرگ ناودیس تریاسیك _ میوسن: در اواخر تریاسیك ، این قسمت ، از دیگر مناطق ایران جدا شد و به صورت حوضه ای فرو رفته در آمد.

3-مرحله جدید یا پس از كوهزایی: هم زمان با كوهزایی پلیوپلئیستوسن و بعد از آن ، چین خوردگیها و روراندگی هائی در زاگرس پدید آمده اند .

                                      2- جنس زمین استان ایلام

سنگها و لایه های تشكیل شده در محدوده مورد بحث از نظر زمین شناسی به قسمتهای زیر تقسیم می شوند:

1-ناحیه شمال شرقی: در این قسمت سازنده های زیر دیده می شوند.

1-سازنده گروه: این سازنده شامل آهك های نازك لایه سیاه رنگ ، ماسه سنگ و شیلهای سیاه كربناته است كه در نواحی مركزی استان ایلام در كبیر كوه دیده می شوند 2- گروه بنگستان : این گروه سه نوع سازنده دارد كه در قسمتهای جنوب غربی استان ایلام و در كبیر كوه مشاهده می شوند.3- سازند گوربی: این سازند از قسمتهای جنوب غربی استان با یك سری آهكها به نام امام حسن همراه است و آن را در رشته كبیر كوه در سراسر استان ایلام می توان یافت. 4- سازند پابده: این سازند شامل شیل و مارنهای بنفش تا قهوه ای رنگ با آهك مارنی است كه در رشته كبیر كوه دیده می شود.

2-سازند آسمانی: این سازند شامل آهكهای كرم تا قهوه ای رنگ همراه با صدف حیوانات است كه در اغلب نقاط استان ایلام دیده می شود.

3-گروه فارس: این گروه به دو قسمت تقسیم شده اند :1- سازند فارس پایینی كه از ژیپس انیدرید ، آهك ، شیلهای بیتومین دار (غیر طبیعی) ، و مارنهای خاكستری رنگ بوجود آمده است. 2- سازند فارس بالایی كه شامل ماسه سنگهای قرمز آهكی و سلیسی ، رگه های ژیپس ، مارنهای قرمز رنگ ، وسیلت استون است.

 :: لینك ثابت نویسنده : مینا رضا پور نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

تغییر مدیریت و آدرس وبلاگ
اس ام اس های مربوط به طولانی ترین شب سال - اس ام اس شب یلدا sms
دوباره اومدم
خواص ازدواج
فوتبال در بهشت!
دروغ گوی حرفه ای!
یه آگهی جالب
آرزوی عجیب
جک های جدید
کلیپ حرکت عجیب یک کودک ایرانی با دست
اس ام اس های عاشقانه سزی جدید
کلیپ زیباترین گل رونالدو
۱۵۸ عکس جالب تاریخی از انقلاب سال ۱۳۵۷
كلیپ آخرت بسكتبال
سوتی در یك مراسم رسمی در عراق


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مینا رضا پور
شروین مدرس
Mani private
m davodi

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
وبلاگ صفادشت
tafriho sargarmi
یه دل كوچولو
وبلاگ فریاد آذربایجان
اسرار کائنات..موجودات فضایی
دانلود موزیك جدید
ایالت متحده باغچه شاهی
رهایی
آرشیو لینكدونی

نظرسنجی

لینك دوستان
:: وبلاگ صفادشت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |  طراح قالب |  صفحه خانگیPowered By www.EbrahimOnline.ir | Email:Mr.Eshafiei@gmail.com