تبلیغات
وبلاگ مینا 70 - مقاله ی ستارگان (قسمت اول)
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   WellCome To MyBlog
 
موضوعات سایت
بخش های سایت
  فیلم و كلیپ

  كسب در آمد
  خبر
  مطالب جالب
  اس ام اس
  ترفند
  افزایش بازدید سایت
  دانلود
  آهنگ جدید
  موبایل
  طنز
  عكس
  مقاله
  دینی و مذهبی
  داستان

جستجو


لوگو سایت

وبلاگ مینا 70


لوگوی دوستان

برترین سایت دانلود ایران

تبلیغات سایت
عنوان این پست مقاله ی ستارگان (قسمت اول) و از بخش داغ کن - کلوب دات کام مقاله , می باشد

 

مقاله ی ستارگان (قسمت اول)

 

روی ادامه مطلب كلیك كنید

خورشید نزدیكترین ستاره

مردم در طول قرن ها ، نمی دانستند خورشید از چه چیزی ساخته شده و این همه نور و گرمای آن از كجا تامین می شود ، حدود 90 در صد جرم خورشید از هیدروژن است و هیدروژن و هلیم در مجموع 98 درصد تركیب خورشید را تشكیل می دهند.

شما در یك روز تابستانی احساس گرمای زیادی از تابش آفتاب بر بدن خود می كنید ، اما بد نیست بدانید كه زمین فقط یك دو میلیاردیم انرژی خورشید را دریافت می كند . می توان گفت اگر می توانستیم از انرژی خورشید بیش تر بهره گیری كنیم ، مسئله ی بحران انرژی امروزی به كلی حل می شد . اكنون ببینیم منشا این همه گرما از چیست؟

آیا آن چنان كه قد ما تصور می كند ، چیزی در خورشید می سوزد ؟ اما ، حتی از سوختن هر گرم بنزین كه سوخت خوبی است فقط 3000 كالری حاصل می شود . عده ای هم در قرن گذشته ، گرمای خورشید را حاصل متراكم شدن آن می شمردند . ولی مطالعات بعدی كه توسط اینشتین صورت گرفت ، معما را حل كرد . این دانشمند فرمول معروف خود E=MC2 را ارائه داد كه از آن ، تبدیل ماده به انرژی مستفاد می شود. در خورشید ، هیدروژن به هلیم مبدل می گردد و در حین تبدیل ، از وزن هر گرم هیدروژن معادل 0072/0 گرم كاسته می شود .

جرم 4 هسته هیدروژن برابر با 030/4 واحد جرم اتمی است . یك هسته هلیم ، در حدود 003/4 واحد وزن دارد. بدین ترتیب ، هنگامی كه یك هسته ی اتم هلیم از چهار هسته ی هیدروژن حاصل شود ، تفاوت جرم این دو مبدل به انرژی می شود . پس بایدگفت كه این تولید انرژی سبب می شود كه جرم خورشید پیوسته در حال كاهش باشد. محاسبات نشان می دهد كه این كاهش جرم معادل 4 میلیون تن در ثانیه است! این كار تا چه مدت می تواند ادامه یابد ؟ جرم كلی خورشید برابر با 1033×2 گرم است. با این ترتیب خورشید می تواند میلیاردها سال دیگر هم به همین ترتیب نور افشانی كند.

خورشید

خورشید ما یك ستاره از 100 میلیارد ستاره كهكشان راه شیری است و در محلی نزدیك به بازوی مارپیچی صورت فلكی حمال قرار گرفته است 200 میلیون سال طول می كشد تا خورشید یك بار به دور كهكشان گردش كند.

انرژی خورشید از طریق واكنش همجوشی هسته ای تامین می گردد. رنگ خورشید ، زرد مایل به نارنجی است .

ضربان خورشید

كشف جدید دیگری ستاره شناسان را شگفت زده كرده است . مشخص شده است كه هر دو ساعت چهل دقیقه یك بار ، سطح خورشید واقعا طپشی انجام می دهد . سطح خورشید با سرعتی حدود 6 كیلومتر در ساعت به داخل و خارج حركت می كند و نتیجه این حركت ، قطر آن تقریبا 10 كیلومتر تغییر می كند .

دمای سطح خورشید

متوسط دمای سطح خورشید 6000 درجه سانتیگراد است ، یعنی تقریبا دو برابر گرمای شعله حاصل از سوختن گاز استیلن ، لكه های خورشیدی مناطقی هستند كه دمای نسبتا كمتری دارند ، در حالی كه زبانه های خورشیدی دمای بیشتری دارند . شواهد به دست آمده اخیر حاكی از آن است كه زبانه های خورشیدی از آنچه قبلا تصور می شد بسیار داغتر هستند .

 

لكه های خورشیدی  

لكه های خورشیدی برای اولین بار ، حدود 300 سال پیش از میلاد مشاهده شدند و نمایانگر حركت چرخشی خورشید می باشند . همانگونه كه از نامشان مشخص است ، لكه های خورشیدی نقاطی نسبتا تاریك و سرد بر روی سطح خورشید هستند . لكه های خورشیدی نمودار دوره های مشخصی در خورشید هستند . دمای این آشفتگی های لایه رخشانكره حدود 4500 درجه سانتیگراد است . یعنی هنوز گرمتر و درخشانتر از شعله حاصل از سوختن گاز استیلن.

تعداد لكه های خورشیدی در طی یك دوره یازده ساله تغییر میكند . در اواخر سال 1991 ، تعداد لكه های خورشیدی به بیشترین مقدار خود در سالهای اخیر رسید ، به علت اینكه قطبهای هر دسته از لكه های خورشیدی هر یازده سال یك بار برعكس می شوند ، بسیاری از ستاره شناسانی كه در مورد خورشید مطالعه می كنند ، هر 22 سال را یك دوره خورشیدی وهمچنین هر 11 سال را یك دوره لكه های خورشیدی نامیده اند . ستاره شناسان عقیده دارند كه شكل گیری لكه های خورشیدی تا حدود زیادی به حالت چرخش خورشید بستگی دارد.

 

بادهای خورشیدی  

در ماورای جو خورشید ، بادهای دائمی و شدیدی متشكل از ذرات هسته ای با سرعت 3 میلیون كیلومتر در ساعت در حال وزیدن هستند . آن ها بادهای خورشیدی هستند كه مانند گرد باد در مسیر میدان مغناطیسی خورشید حركت كرده و از آن دور می شوند تا جایی كه مدار زمین را نیز پشت سر می گذارند و از آنجا به بعد ، اثرات خورشید بر روی آن ها كمتر می شود.

خورشید برای به وجود آوردن بادهای خورشیدی مقدار اعجاب آوری برابر 3000 تن ماده را در ساعت به فضا رها می كند . از شناخته شدن اثرات بادهای خورشیدی مدت زیادی نمی گذرد.

خانواده ی خورشید

چنان كه میدانیم خورشید بزرگترین عضو خانواده منظومه شمسی است . اگر تمام اجرام منظومه شمسی را روی هم بگذاریم خورشید به تنهایی پانصد بار از كل آنها سنگین تر است و تنها جرم بزرگی است كه در مركزش می تواند همجوشی هسته ای صورت گیرد و آن قدر انرژی ایجاد كند كه بدرخشد . سیارات همگی بسیار كوچكند و همجوشی هسته ای نمی تواند در مركز آنها رخ دهد . مركز سیارات گرم ولی سطح آنها سردتر است و فقط به این دلیل می درخشند كه نور خورشید را باز می تابانند .

تاریخچه علم نجوم در تمدنهای نخستین و یونان باستان

علم نجوم یا اختر شناسی سابقه بسیار طولانی دارد . انسانهای اولیه با كنجكاوی به آسمان نگاه می كردند و در باره حركات ستارگان می اندیشیدند شاید بتوان گفت كه سومریان نخستین قومی بودند كه به بررسی حركت ستارگان پرداختند مصریها و چینی ها به خسوف و كسوف ماه و خورشید توجه زیادی داشتند ، اما بابلی ها كه (( تشمش )) ( شمس ) یا خورشید را می پرستیدند بیشتر به حركات خورشید توجه داشتند .

در سال 624 قبل از میلاد (( ارسطاطا لیس)) متولد شد وی اولین منجم شناخته شده است و می گویند به كرویت زمین پی برده بود . چندی بعد ، ارسطو          ( 384- 321 ق م ) ، دانشمند بلند آوازه یونان ستاره قطبی را كشف كرد .

هیپاركوس اختر شناس ، ریاضی دان و جغرافی دان یونانی نیز با پژوهشهای خویش موجب پیشرفت دانش نجوم شد . وی نخستین اختر شناسی بود كه در ابزارهای اختر شناسی خود دایره را به 3600 تقسیم كرد . هیپاركوس بعدها خورشید و ماه و فاصله آنها را از زمین اندازه گیری كرد و فاصله ماه را تا زمین 30 برابر قطر زمین دانست و این رقم درستی است . وی همچنین نخستین نقشه جهان را ترسیم كرد . در این نقشه زمین مركز جهان است و از سیارات دیگر منظومه شمسی چون عطارد ، زهره ، مریخ ، مشتری ، زحل در نقشه نشانه هایی به چشم می خورد . بعد ها دانشمند یونانی دیگری به نام كلاودیوس بطلمیوس كه در مصر زندگی می كرد نقشه بسیار پیچیده تری را ترسیم كرد كه به منظومه بطلمیوسی مشهور شد .

صورت های فلكی

به نظر می رسد با وجود این همه ستاره در آسمان تعیین محل یكی ار آن ها كاری غیر ممكن است . به همین سبب بوده است كه منجمان قدیم به منظور تشخیص و نام گذاری بسیاری از ستارگان ، الگوهای معینی را برای گروههایی از ستارگان یافته و هر گروه را به جانور یا شیئی آشنا تشبیه كرده اند و مجموعه ی این گروه ها را صورت های فلكی نامیده اند . در مجموع ، حدود 80 صورت فلكی پیشنهاد شده است .

در شب های مختلف سال ، صورت های فلكی متفاوتی پدیدار می شوند ، زیرا زمین در روی مدار خود جابجا می شود و هر شب رو به قسمت معینی از آسمان قرار می گیرد.

 

 

 

 

ستارگان جوزا ( دوپیكر ، توامان ) راس پیكر یشین و راس پیكر پسین دو ستاره روشن این صورتند . این ستاره معمولا به دو پیكر نیز شهرت دارد . راس پیكر پسین غولی از قدر اول است راس پیكر پیشین اندكی كمسوتر است در نامگذاری علمی راس پیكر پسین ستاره پر نور B ( بتا ) جوزا و راس پیكر پیشین a ( آلفا ) جوزا نامیده این یكی از مواردی است كه در آن این قاعده رعایت نشده است كه پر نور ترین ستاره ، ستاره a شمرده شود . این دو ستاره هر چند به ظاهر در كنجی از آسمان همسایه اند ، در واقع بسیار دور از یكدیگرند راس پیكر پیشین از زمین بسیار دورتر از راس پیكر پسین است.

ستارگان اسد : ستارگانی كه به اسد شیر بزرگتر ، تعلق دارند ، نقش اساسی را رقم می زنند كه مثلثی به دنبال دارد . در اساطیر یونان این صورت فلكی نماینده شیری است كه توسط هركولس در نخستین خان از خان های دوازده گانه اش كشته شد . ستاره روشنی كه در انتهای راس قرار دارد قطب اسد است . این ستاره به نام دیگری چون پادشاه نیرومند ، قهرمان و حاكم نیز شهرت دارد . قطب اسد ستارای سفید رنگ هشت ماه از سال در عرض های جغرافیایی میانه مرئی است . در شب سال نو مسیحی حدود ساعت نه بعد از ظهر به وقت محلی ، در مشرق و اندكی به سمت شمال طلوع می كند و تا آخر مرداد شب هنگام دیده می شود . پیدا كردن اسد: قطب اسد را به سهولت می توان با ادامه دادن قراولان دب اكبر در سمت خلاف جدی و به اندازه ی زاویه 350 یا هفت برابر فاصله میان قراولان دبه و مداقی پیدا كرد.

 

 

 


ستارگان عقرب : ستاره روشن آن قطب العقرب ، یكی از معدود ستارگان سرخ رنگ پور نور است . قطب العقرب ستاره ای است غول پیكر كه قطر آن تقریبا 300 بار از قطر خورشید بزرگتر است . عقرب یكی از دوازده صورت منطقه البروج است . خورشید در نیمه اول آبان ماه در این صورت است ستاره روشن آن قطب العقرب از قدر ظاهری 2/1 ، است.

 

 

 

 

 


ستارگان قوس : قوس ( كمان ) ستاره بسیار پر نوری ندارد . خطی كه از خورشید به قوس كشیده شود سوی مركز كهكشان ما را نشان می دهد پر نور ترین قسمت راه كهكشان را در این ناحیه آسمان می توان دید .

 

 

 

 

ستارگان حوت جنوبی : فم الحوت ، ستاره ای است از قدر اول و نه تنها پر نور ترین ستاره این صورت كه پور نور ترین ستاره این ناحیه از آسمان است . فم الحوت یكی از چهار ستاره شاهی احكام نجوم بود . در احكام نجوم قدیم ، فم الحوت نشانه قدرت و اعتبار تصور می شود .

دب اصغر : معروفترین و پر نورترین ستاره این صورت فلكی جدی است . تشخیص آن بسیار ساده است . نقطه شروع دو ستاره دبه  و مراق در كاسه دب اكبر است كه به قراولان معروفند . امتداد خط واصل این دو ستاره از جدی می گذرد كه آن را با نام های ستاره قطبی و a ( آلفا ) دب اصغر نیز می شناسند . فاصله زاویه ای دبه تا جدی شش برابر فاصله میان دو قراول است .

ستارگان دب اصغر : بعد از جدی پر نور ترین ستاره آن انورفه قدان یا دب اصغر است . كه قدر ظاهری آن 2/2 می باشد . پنج ستاره دیگر دب اصغر جلوه كمتری دارند و چهارتای آنها از قدر 4  هم كم سوترند . وصعت این صورت فلكی در حدود 200 یا چهار برابر فاصله میان قراولان است.

 

 

جدی : ستاره جدی در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

1-                      تعیین نقطه شمال بر افق ( شمال جغرافیایی )

2-                      تعیین عرض جغرافیایی ناظر

شمال جغرافیایی با فرود آمدن خطی قائم از جدی بر افق مشخص می شود نقطه ای كه در آن خط قائم دایره افق را قطع می كند شمال جغرافیایی است .

 

 

 

 

 

 

ستارگان دب اكبر : هفت ستاره پرنور نقش دب اكبر ( آب گردان ) را پدید می آورند . دبه به معنای خرس است چهار ستاره كه كاسه را تشكیل می دهند با نام های دبه مراق خفد و مغرز معروفند كه همگی اسامی عربی هستند    ستارگانی كه دسته آب كردان را تشكیل می دهند به نامهای قائد ، عناق جون

موسومند كه باز هم نامهایی عربی به معنای جلودار و بزغاله هستند و معنای دقیق جون هنوز مورد اختلاف است در نزدیكی عناق ستاره ی كوچك سها قرار دارد اعراب این دو ستاره را اسب سوار می نامیدند و از ستاره سها برای آزمون دید خوب استفاده می كردند .

 

 

 

 

درخششی شیری رنگ

اگر می خواهید دریابید بخشی از جهان كه شامل زمین و ساكنان آن است چقدر كوچك است این را انجام دهید در شبی تیره و صاف از خانه بیرون بروید و دور از چراغهای شهر به آن نوار كمرنگ مه مانندی كه آسمان را در بر گرفته است بنگرید این نوار راه شیری نامیده می شود . تا سال 1609 میلادی كه نخستین تلسكوپ ساخته شد كسی نمی دانست كه راه شیری چیست سپس كشف شد كه راه شیری مجموعه ای از میلیاردها ستاره كم نور است . در حدود

سال 1800 ستاره شناسان دریافتند كه ستارگان راه شیری در مجموعه بزرگی به شكل یك كلوچه گرد آمده اند . این مجموعه ستارگان كهكشان نامیده می شود . كه از واژه یونانی به معنی راه شیری گرفته شده است .

 :: لینك ثابت نویسنده : مینا رضا پور نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

تغییر مدیریت و آدرس وبلاگ
اس ام اس های مربوط به طولانی ترین شب سال - اس ام اس شب یلدا sms
دوباره اومدم
خواص ازدواج
فوتبال در بهشت!
دروغ گوی حرفه ای!
یه آگهی جالب
آرزوی عجیب
جک های جدید
کلیپ حرکت عجیب یک کودک ایرانی با دست
اس ام اس های عاشقانه سزی جدید
کلیپ زیباترین گل رونالدو
۱۵۸ عکس جالب تاریخی از انقلاب سال ۱۳۵۷
كلیپ آخرت بسكتبال
سوتی در یك مراسم رسمی در عراق


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مینا رضا پور
شروین مدرس
Mani private
m davodi

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
وبلاگ صفادشت
tafriho sargarmi
یه دل كوچولو
وبلاگ فریاد آذربایجان
اسرار کائنات..موجودات فضایی
دانلود موزیك جدید
ایالت متحده باغچه شاهی
رهایی
آرشیو لینكدونی

نظرسنجی

لینك دوستان
:: وبلاگ صفادشت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |  طراح قالب |  صفحه خانگیPowered By www.EbrahimOnline.ir | Email:Mr.Eshafiei@gmail.com